Francuski koniak

Koniak – wyborny francuski trunek

Historia koniaku, jednego z najbardziej popularnych alkoholi na świecie, związana jest z francuskim regionem Cognac, gdzie wytwarzany jest słynny oryginalny Otard. Niepowtarzalne walory smakowe i wysoka jakość sprawiają, iż francuski koniak doceniany jest na całym świecie.

Koniak – historia i sposób wytwarzania trunku

Początki koniaku związane są ze znanymi francuskimi winami, które produkowano na terenie regionu Cognac, a następnie transportowano m.in. do Skandynawii, Wielkiej Brytanii i Holandii. Aby trunek był mniej narażony na szkodliwe skutki przewozu w XVII w. postanowiono, iż wina przed eksportem powinny przejść dodatkowy proces destylacji. Nowo powstały alkohol, czyli brandy, przewożony był w dębowych baryłkach na wschód i północ Europy. Co ciekawe, okazało się, iż brandy smakuje lepiej po podróży w baryłkach, niż wtedy, gdy rozlewana jest do beczek przed eksportem. Leżakującemu w trakcie podróży alkoholowi, nadano nazwę koniak, związaną z regionem jego produkcji.

Wytwarzanie koniaku dzieli się na cztery etapy. Pierwszym z nich jest zbiór winogron. Owoce rozgniatane są w prasach lub młynkach, by uzyskać moszcz, następnie zaś przelewane do specjalnych zbiorników, gdzie dochodzi do fermentacji. Kolejnym etapem produkcji są dwa procesy destylacji, po których produkt dojrzewa w dębowych beczkach. Końcowy etap wytwarzania to mieszanie trunków pochodzących z różnych beczek. Wytworzony koniak posiada od 40 do 45% alkoholu.

Koniak – jak i z czym go degustować?

 Idealna temperatura serwowania koniaku to 21 stopni. Trunek powinno się pić w kieliszkach tulipanowych, bądź też niewielkich koniakówkach. Aby uwolnić pełny aromat trunku warto wprowadzić kieliszek delikatnie w ruch okrężny. Koniak można podawać do słodkich deserów, kawy, ciasteczek i orzechów nerkowca. Doskonale smakuje również z owocami morza, sushi, łososiem i kawiorem. Do najsłynniejszych odmian koniaku zalicza się m.in.: słynny francuski Otard, Courvasier VS, Courvoisier VSOP, Hennessy, Martell, Remy Martin, Chabasse, Camus, Meukow i Hine VSOP.