Karlovačko

W Chorwacji możemy spotkać całkiem niezłe wina, słodkie likiery i sławną na całe Bałkany rakiję. Jednak kiedy będziemy się wybierać do tego słonecznego kraju na pewno znajdzie się wśród naszych znajomych ktoś, kto powie nam, żeby nie zabierać ze sobą piwa. Znajdziemy tam bowiem wyśmienite złote trunki w przystępnych cenach, jak np. Karlovačko.

Za najlepsze i najbardziej popularne chorwackie piwa uznaje się właśnie Karlovačko, Ožujsko, czy ciemne piwo Tomislav. Pierwsza marka jest piwem dolnej fermentacji typu lager. Zawartość alkoholu wynosi 5,4%, natomiast ekstraktu 11,6%. Trunek ma piękny złoto-żółty kolor i charakteryzuje się orzeźwiającym gorzkim smakiem z wyczuwalną goryczką chmielu. Harmonijny smak napoju został doceniony na arenie międzynarodowej, o czym mogą świadczyć liczne nagrody. Chorwackie piwo Karlovačko może się również pochwalić ponad stuletnią tradycją. Browar został założony w 1854 roku przez lokalnego barona Nicolę Vranyczanego. Piwo produkowane jest w browarze Karlovačka Pivovara, a jego dystrybutorem jest od 2003 roku Heineken. Z odmian piwa można wymienić: Svijetlo Pivo, Rally, Radler limun, czy Radler grejp.

Lokalne piwo Karlovačko jest w Chorwacji bardzo często wybieranym trunkiem podczas spotkań ze znajomymi. Alkohol chwalą nie tylko Chorwaci, którzy spożywają znaczne ilości tego piwa, ale i turyści. Chorwackie piwa znane są na całym świecie, więc wyjazd do tego kraju może być przyjemny, nie tylko w związku z ciekawymi zabytkami i świetną pogoda, ale również pysznymi trunkami.