Ajerkoniak, zwany również advocatem, to jeden z najpopularniejszych holenderskich trunków, który dzięki swojemu niepowtarzalnemu słodkiemu smakowi stał się popularny na całym świecie. Likier stanowi idealny dodatek do lodów oraz deserów owocowych, jednak można go również spożywać bez potraw.
Ajerkoniak – pochodzenie, sposób przygotowania, tradycja picia advocatu
Ajerkoniak (eier – jajko, cognac – koniak) to niemiecka nazwa holenderskiego trunku na bazie jajek i koniaku, który charakteryzuje się bardzo słodkim smakiem oraz żółtą barwą. W Polsce ajerkoniak często określany jest mianem advocatu, co według jednej z wersji, ma związek z faktem, iż w przeszłości był to ulubiony alkohol holenderskich adwokatów, którzy pili go by odświeżyć gardło zdarte podczas długotrwałych rozpraw sądowych. Alkohol nazywano wtedy advocaatenborrel, czyli „napojem adwokatów”. Inna historia głosi, iż pierwotnym składnikiem ajerkoniaku było awokado, używane do produkcji likieru na Antylach, jednak w Holandii zostało ono zastąpione jajkiem.
Tradycyjny ajerkoniak przygotowywany jest z jaj (ok. 15 żółtek na każdy litr trunku), cukru, skondensowanego mleka, aromatu waniliowego oraz brandy (o mocy 15-20%). W Polsce jednak coraz częściej do jego produkcji wykorzystuje się spirytus.
Najsłynniejszymi markami ajerkoniaku są: Verpoorten, Bols i DeKuyper. Tradycyjnie advocat podaje się w szerokich szklankach z dodatkiem kakao oraz bitej śmietany. Jest on również znakomitym dodatkiem do lodów oraz owocowych deserów. Ajerkoniak, w połączeniu z czarną kawą oraz oryginalną whisky, wykorzystywany jest także do produkcji włoskiego trunku o nazwie bombardino.
Ajerkoniak – likier dla prawdziwych smakoszy
Advocat to dokonały trunek dla wszystkich miłośników słodkich trunków oraz pysznych orzeźwiających deserów. Jego oryginalny smak sprawia, iż holenderski likier cieszy się sporą popularnością. Proces wytwarzania alkoholu nie jest skomplikowany, dlatego też niektórzy decydują się przygotować go w domu.