Whisky uznawana jest za jeden z najbardziej wyrafinowanych trunków. Jej szlachetność i charakterystyczny smak został doceniony przez najbardziej wymagających smakoszy. Niezwykle bogata historia pochodzenia trunku może zainteresować niejednego miłośnika wysokojakościowych alkoholi.
Whisky – historia pochodzenia, sposób wytwarzania, gatunki
Historia whiskey zaczęła się wiele lat temu. Proces jej destylacji wynaleźli prawdopodobnie Egipcjanie i Chińczycy w celu ekstrakcji perfum. Ok. XI stulecia został on zaadoptowany w Europie przez mnichów, którzy destylowali wino w celu produkcji winiaku. Klimat północnej Europy nie wpływał jednak korzystnie na uprawę winogron, dlatego też rozpoczęto destylację sfermentowanych zbóż. Pod koniec XI w. whiskey z jęczmienia destylowano już w Irlandii, zaś do Szkocji trafiła wraz z irlandzkimi mnichami. Na początku wytwarzaniem trunku zajmowali się wyłącznie mnisi, zaś później dołączyli do nich rolnicy. W XVI stuleciu produkcja whiskey stała się popularna w szkockich gospodarstwach domowych a niedługo później monopol na wytwarzanie trunku otrzymał Cech Lekarzy i Balwierzy (dzisiejsze Royal College of Phisicians). Nielegalna produkcja whisky była karana.
Proces wytwarzania whisky obejmuje kilka etapów: słodowanie (polega na kiełkowaniu ziaren w odpowiednio wilgotnym i ciepłym środowisku, a następnie osuszaniu ich gorącym powietrzem), zacieranie (osuszony słód zalewany jest gorącą wodą i mieszany tak, aby doszło do otwarcia ziaren i rozpuszczenia się skrobi, ostygły zacier zalewany jest drożdżami i przelewany do warzelniczych kotłów), fermentację (ok. 2-3 dni), destylację (whisky zazwyczaj destylowana jest dwukrotnie), dojrzewanie (przynajmniej 3 lata), mieszanie (destylaty dojrzewające w różnych beczkach mają odmienne właściwości smakowe, dlatego też poprzez ich zmieszanie gorzelnicy mogą stworzyć rozmaite smaki) i butelkowanie.
Whisky posiada gorzkawy smak. Osoby rozpoczynające swoją przygodę z degustowaniem tego typu trunku powinny spróbować młodszych irlandzkich whisky, gdyż do ich produkcji nie używa się torfu (w przeciwieństwie do szkockich). Słód osuszany jest ciepłym powietrzem, dlatego też nie czuć dymnego smaku. Whisky posiada kilka gatunków, a do najpopularniejszych należą: whisky słodowa, whisky słodowa mieszana, whisky zbożowa, mieszana, Tennessee Whiskey oraz Burbon. Alkohol najlepiej pić bez żadnych dodatków aby móc delektować się jego charakterystycznym smakiem. Przed skosztowaniem trunku warto go powąchać, co pozwoli wyraźniej poczuć bukiet smakowy.