Czeskie piwa

Piwo stanowi jeden z najpopularniejszych i najbardziej uznanych na całym świecie czeskich trunków. Tradycja jego wyrobu jest bardzo stara i bogata. Wysoka jakość oraz niepowtarzalny smak i aromat z pewnością przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym wielbicielom piwa.

Piwo – narodowy trunek Czechów

Tradycja wytwarzania piwa na ternach należących do naszych południowych sąsiadów sięga wielu wieków wstecz, a najstarszy dokument potwierdzający chmielenie piwa w  Czechach został sporządzony w 1088 r. przez króla Vratislava II. W czasach średniowiecza warzeniem trunku zajmowali się bracia zakonni, jednak każdy mieszkaniec mógł również robić to we własnym domu. Na początku produkcja piwa istniała jedynie na skalę domową, jednak z upływem lat znacznie wzrosła, a w miastach zaczęły pojawiać się browary. W roku 1712 Czesi posiadali ich aż 1294.

Czeskie piwo –  gatunki i ciekawostki

Obecnie mieszkańcy Czech wypijają aż 160 l złotego trunku rocznie w przeliczeniu na jedną osobę. W kraju znajduje się 48 browarów, a także 36 mini browarów, dzięki czemu Czesi produkują aż 20 mln hl piwa w skali roku. Do najbardziej znanych gatunków należy zaliczyć przede wszystkim: lager Budweiser Bier oraz jasny Budweiser Budvar. Wśród miłośników piwa cenionym gatunkiem jest także Pilsner Urquell. Warto zaznaczyć, iż piwowarzy z browaru Pilsnera odkryli metodę fermentacji niskotemperaturowej, która w dużym stopniu podnosi jakość trunku. W miejscowości Velké Popovice niedaleko Pragi wytwarza się natomiast Kozel, czyli lager produkowany w  czterech wersjach: ciemnej, jasnej, medium oraz premium. Wybierając się do Czech warto także spróbować piwa Zlatopramen, którego najbardziej znaną odmianą jest wersja ciemna o charakterystycznej goryczce, a także piwa Staropramen oraz Gambrinus.

Tradycja piwowarska – element kultury Czechów

Piwo od setek lat wpisane jest w bogatą kulturę Czechów. Stara tradycja jego wytwarzania, niepowtarzalny smak oraz wysoka jakość sprawiły, iż czeskie wyroby piwowarskie są dziś znane i cenione na całym świecie. Wśród jego licznych gatunków każdy wielbiciel złotego trunku znajdzie dla siebie idealny produkt.