Rum

Rum – alkohol (woltaż od 37,5% do 81%) wysokoprocentowy, wytwarzany z trzciny cukrowej, koncentratu tego soku lub melasy. Po destylacji napój najczęściej leżakuje w beczkach zrobionych z drewna dębowego.

Rum posiada niezwykłą historię i do dzisiaj okryty jest wielką sławą. Trunek króluje na Karaibach i odgrywa główną rolą w wielu filmach o piratach. Za jego ojczyznę uznaje się Kubę z gorzelnią w Santiago de Cuba, a także inne wyspy Ameryki Środkowej takie jak Barbados, czy Bahamy. Historia rumu sięga XVII wieku. W tym czasie na Karaibach po raz pierwszy poddano napój destylacji. Alkohol szybko osiągnął rozgłos i trafił na statki marynarki brytyjskiej. Wysokoprocentowy trunek świetnie sprawdzał się na morskich wyprawach i z każdym dniem stawał się coraz lepszy. Efektem ubocznym były jednak bójki wszczynane przez marynarzy, więc w 1740 r. kapitan Edward Vernon nakazał rozcieńczyć rum wodą. Tak oto powstał pierwszy drink – grog. Obecnie na bazie rumu powstaje wiele drinków, a jednym z najpopularniejszych jest mojito. Ten alkoholowy napój przyrządza się na bazie rumu z dodatkiem cukru trzcinowego, limonki, mięty oraz lodu. Do dzisiaj rum triumfuje na wyspach karaibskich, lecz jego sława rozrosła się już na cały świat.

Istnieje wiele odmian tego trunku, a jedną z najpopularniejszych jest Bacardi, czyli biały rum o subtelnym zapachu i delikatnym oraz głębokim smaku. Stanowi on podstawę do wielu drinków w tym mojito czy Cuba Libre. Inny, bardzo wartościowy rum to Bacardi Black. Ciemny rum leżakuje przynajmniej cztery lata w dębowych beczkach. Po tym czasie uzyskujemy trunek o wyraźnym, mocnym smaku i bogatym aromacie. W Polsce wytwarzany jest natomiast tzw. Golden Rum, który produkuje się w oparciu o rum Jamajka.