Sake – wyrafinowany trunek Samurajów
Narodowy japoński trunek – sake, cieszy się sporą popularnością wśród koneserów z całego świata. Ryżowy trunek kupić można w wielu krajach, a najbardziej dostępne marki w Polsce to: Kubota, Koshi, Kanbai, Juyondai, Isojiman oraz Michizakari.
Sake – historia, sposób produkcji i odmiany trunku
Sake to pochodzący z Kraju Kwitnącej Wiśni niedestylowany trunek, który posiada od 13 do 16% alkoholu. Pierwszy napój nazywany był kuchikami, co oznacza „żutą w ustach sake”, gdyż wytwarzano go przeżuwając w ustach ryż, żołędzie, kasztany oraz proso, a następnie, wypluwając powstałą papkę do specjalnej kadzi. Pierwsze sake powstało ok. III w p.n.e. W czasie II Wojny Światowej producenci zaczęli dolewać do niego spirytusu oraz dodawać cukier do zacieru, co miało uzupełnić niedobór trunku spowodowany przez zmniejszenie się ilości ryżu. Dziś sake wyrabiana jest w 100% z ryżu.
Wytwarzanie sake obejmuje etap mielenia ryżu, płukanie i moszczenie ryżu, gotowanie go na parze, wyrabianie koji, zacier, prasowanie, filtrowanie, pasteryzacja oraz leżakowanie, które trwa do 6 miesięcy. Do powstałego trunku dodaje się nieznaczną ilość wody tak, by zawartość alkoholu w sake spadła z 20 do ok. 16%.
Sake pija się z porcelanowych miseczek. Osobą odpowiedzialną za uzupełnianie pustych miseczek sake jest kelner lub towarzysz posiłku. Sake można pić również z cyprysowych pudełeczek masu, jednak należy pamiętać, aby trunek lać z meniskiem, a usta przykładać do narożnika.
Narodowy japoński trunek posiada kilka odmian, a najpopularniejszymi z nich są: daigijno-shu (ze spolerowanego ryżu, w procesie produkcji usunięto ok. 50% zewnętrznej części ziarna, napój wytwarzany jest z dodatkiem lub też bez dodatku destylowanego alkoholu), ginjo-shu (w trakcie wytwarzania trunku zlikwidowano ok. 40% zewnętrznej części ziarna, sake sprzedawane jest w wersji z dodatkiem alkoholu destylowanego lub bez dodatku), junmai-shu (nie posiada dodatku destylowanego alkoholu, usunięto 30% zewnętrznej części ziarna) oraz honjozo-shu (zawiera destylowany alkohol). Sake można podawać do aperitifu, ryb, owoców morza lub czerwonych mięs.