Tequila to bez wątpienia jeden z symboli Meksyku. Meksykańską wódkę produkuje się ze sfermentowanego soku tzw. niebieskiej agawy. Prawdziwa tequila powinna zawierać minimum 51% soku rośliny, lecz z reguły zawiera go 100%. Czasami napój łączy się z cukrem trzcinowym lub syropem kukurydzianym. Trunek znany jest już od czasów Azteków, a jego nazwa pochodzi od miasta w Meksyku, gdzie rozpoczęto wytwarzanie alkoholu. Początkowo ten wysokoprocentowy napój alkoholowy (35-55%) był mało znanym produktem lokalnym. Obecnie jednak cieszy się wielką popularnością nie tylko w Meksyku, ale i na całym świecie.
Picie tequili można porównać do swoistego rytuału. Najpowszechniejszym sposobem degustacji jest: posypanie dłoni solą, zlizanie jej, wypicie kieliszka meksykańskiej wódki i zagryzienie cytryną lub pomarańczą. Co ciekawe, takie i inne zwyczaje picia tequili obowiązują w wielu krajach, ale nie w samym Meksyku.
Tequilę, w zależności od sposobu i czasu leżakowania, można podzielić na kilka rodzajów. Najpopularniejszymi odmianami tequili są: „el blanco” – bezbarwna, wytwarzana w ciągu kilku dni, „el oro” – zabarwiona od beczki lub innych substancji, „el anejo” – dojrzewająca przez ok. rok i „extra anejo” – spożywana dopiero po trzech latach.