Słynny likier curaçao o przepysznym smaku to jeden z najpopularniejszych składników dodawanych do kolorowych drinków. Nazwa trunku pochodzi od położonej u wybrzeży Wenezueli wyspy, gdzie w przeszłości uprawiano gatunek pomarańczy niezbędny do produkcji tego charakterystycznego alkoholu.
Curaçao – historia pochodzenia i sposób wytwarzania trunku
Curaçao produkowane jest obecnie przez wiele znanych firm zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, jednak historia tego trunku narodziła się na zlokalizowanej w pobliżu Wenezueli karaibskiej wyspie, gdzie uprawiano specjalny gatunek gorzkiej pomarańczy a likier pozyskiwano ze skórek tychże owoców. Trunek produkowany jest na Karaibach od wielu pokoleń, a właścicielem firmy, która zajmuje się jego wytwarzaniem jest rodzina pochodzenia żydowskiego. Curaçao powstaje na bazie zarówno świeżych, jak i suszonych skórek pomarańczy, które zalewa się winiakiem, koniakiem lub czystym alkoholem. Powstała w ten sposób masa poddawana jest procesowi destylacji, a potem filtracji.
Curaçao można podzielić na dwa rodzaje: zwykły słodki likier o zawartości 30% alkoholu, który przeważnie używany jest jako dodatek do drinków (w Europie najbardziej popularne jest blue curaçao, jednak wytwarzany jest także likier o barwie pomarańczowej, zielonej i żółtej, często w słodkim curaçao można wyczuć nutę czekolady, kakao, ziół lub kawy); likier o zawartości od 35-40% alkoholu określany jako „sec” lub „triple sec”, czyli potrójnie wytrawny. Blue curaçao często dodaje się do drinków jak np. Blue velvet (blue curaçao, śmietanka, vermout) czy Blue kamikadze (wódka, blue curaçao, sok z cytryny).
Popularnym drinkiem wykorzystującym natomiast czerwoną wersję curaçao jest słynny Cosmopolitan (wódka, sok żurawinowy, likier, sok z limonki).
Curaçao, czyli doskonały dodatek do drinków…
Curaçao stanowi jeden z podstawowych elementów wielu przepysznych wakacyjnych drinków. Dodając ten charakterystyczny likier do alkoholowych trunków można choć na chwilę przenieść się na pełne egzotyki Karaiby.