Rakija to narodowy napój alkoholowy Bułgarii i zarazem bardzo popularny trunek na całych Bałkanach. Alkohol zbliżony jest do brandy lub bimbru, a jego woltaż wynosi od 40 do 50%, jednak można też spotkać nie do końca legalne rakije domowej roboty o zawartości alkoholu nawet powyżej 70%. Trunek uzyskuje się poprzez destylację rozmaitych owoców.
W Bułgarii najczęściej pija się grozdowicę (rakija z winogron) i śliwowicę (wytwarzana ze śliwek). Do innych wykorzystywanych owoców należą również gruszki, morele, figi i pigwy. Czasami dodaje się również zioła, róże, miód, czy orzechy. Zazwyczaj rakija jest bezbarwna z lekkim owocowym posmakiem. Dostępne są rakije świeże oraz nieco droższe rakije leżakowane.
Trunek zdążył się już wpisać w historię Bułgarii i uznaje się go za element dziedzictwa kulturowego kraju. Rakija odgrywa istotną rolę w wielu obrzędach i rytuałach. Zgodnie z tradycją, w trakcie wesela goście częstowani są szklaneczką rakiji, a po pogrzebie pije się ją na cześć zmarłego. W Bułgarii ten napój alkoholowy uznaje się również za lekarstwo przy niektórych schorzeniach, a na jego cześć śpiewa się ludowe przyśpiewki (więcej ciekawostek…).
Alkohol zwykle podaje się lekko schłodzony w małych kieliszkach (od 30 do 50 ml). Rakiję nie należy pić duszkiem, lecz należy się nią delektować. Trunek zwyczajowo podaje się z sałatą szopską, mleczną luz z marynowanymi warzywami.