Warto wiedzieć

Alkohol na wakacjach – tradycyjne zagraniczne trunki

Wczasy za granicą to doskonała okazja do poznania kultury danego miejsca, której nieodłącznym elementem jest kuchnia. Większość państw posiada długą i barwną kulturę kulinarną, a zgłębienie jej tajników może okazać się niezapomnianym doświadczeniem. Oprócz degustacji charakterystycznych dla danego kraju potraw warto również spróbować lokalnych trunków.

Alkohol za granicą – pozytywny wpływ na organizm.

Napoje alkoholowe oprócz negatywnego wpływu na organizm człowieka, w umiarkowanych ilościach, przynoszą również kilka zalet. Alkohol zmniejsza objawy zmęczenia, rozluźnia oraz obniża poziom lęku. Najnowsze badania udowodniły także, iż umiarkowane spożycie etanolu obniża w znacznym stopniu choroby niedokrwienne serca. Wypijając dziennie od 20 do 30 g alkoholu można zniwelować ryzyko tej choroby nawet o 25%. Najkorzystniejszy wpływ na organizm wykazują wino oraz piwo.

Czego spróbować podróżując po świecie?

Osoby wybierające się na wczasy do krajów południowej Europy, jak np. Hiszpania czy Portugalia, podczas urlopu koniecznie powinny spróbować charakterystycznego napoju sangria, przygotowywanego na bazie czerwonego wina, pomarańczy, cytryny oraz ewentualnie soku owocowego lub Sprite’a oraz lodu. Jest to lekki i orzeźwiający trunek, idealny na letnie iberyjskie upały. Warto zaznaczyć, iż w krajach położonych na południu Europy pija się niewielkie ilości alkoholu, a jego spożywanie rozpoczyna się po godzinie 13.00.

Alkohol na wakacje

Nieco odmienne zwyczaje związane z kulturą picia alkoholu posiadają Brytyjczycy oraz Irlandczycy, którzy preferują picie piwa w pubach. Wielu Brytyjczyków kończąc pracę wstępuje do ulubionego baru, zamawiając piwo. W Anglii popularne jest także spożywanie piwa z lemoniadą. Irlandczycy przodują zaś w produkcji ciemnego piwa (porter) o nazwie Guinness. Piwo popularne jest również w Belgii. Francuzi delektują się zaś smakiem wykwintnych win, do których podawane są przekąski jak np. deska różnego rodzaju serów. Spędzając wakacje w Rosji, warto wiedzieć, iż dla mieszkańców tego kraju najbardziej charakterystycznym alkoholowym produktem jest wódka. Rosjanie rocznie kupują blisko połowę jej światowej produkcji.

Planując wakacje w Afryce np. w Nigerii, warto natomiast spróbować słynnego wina palmowego. W niektórych regionach Nigerii, zgodnie z tradycją, mężczyzna ubiegający się o rękę kobiety przynosi do jej domu wino palmowe. Taki trunek, z dodatkiem ziół, wykorzystywany jest również jako powszechny lek.

Alkohol w trakcie urlopu – kultura picia w różnych krajach świata

Każdy kraj posiada nieco odmienne preferencje oraz kulturę spożywania alkoholu. Podczas podróży za granicę warto poznawać nowe smaki, co pozwoli zbliżyć się do tradycji odwiedzanego miejsca, a przy ograniczonych ilościach wywrze również pozytywny wpływ na organizm.

Zapisz

Zapisz